Продавець Интернет-магазин "Три карася" розвиває свій бізнес на Prom.ua 12 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
2034 відгуків

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу

 

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу

згідно Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. за № 2755 - VІ.

 

1. Загальні положення. Платники збору

Нещодавно прийнятий Податковий кодекс України містить більш ніж значно кількість нововведень, серед яких - заміна податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів збором за першу реєстрацію транспортного засобу.

Що ж це таке? Розглянємо докладніше.

Відповідно до положень Кодексу, цей загальнодержавний збір справляється за першу реєстрацію в Україні транспортних засобів.

Перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.

Платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що відповідно до статті 232 Кодексу є обєктами оподаткування.

 

2. Обєкти і база оподаткування.

З моменту набрання чинності Кодексом (тобто з 01.01.2011 р.) перелік обєктів оподаткування збором дещо зміниться, порівняно з нинідіючим, встановленим ЗУ "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (N 75/97-ВР від 18.02.97 р.).

Так, окрім існуючих нині, до переліку потрапили:

- трактори на гусеничному ходу (код УКТ ЗЕД 8701 30) і мотоцикли незалежно від обєму циліндру двигуна (код УКТ ЗЕД 8711 10);

- судна, зареєстровані у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України;

- літаки і вертольоти, зареєстровані у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або у Реєстрі державних повітряних суден України (крім літаків і вертольотів Збройних Сил України, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення, а також органів управління та сил цивільного захисту, що виконують завдання цивільного захисту).

Водночас виключені з переліку обєктів оподаткування мопеди та велосипеди з установленим двигуном незалежно від обєму циліндра двигуна (код УКТ ЗЕД 8711 10).

Причепи і напівпричепи також не підлягатимуть оподаткуванню.

База оподаткування визначається окремо для кожного транспортного засобу:

- для колісних транспортних засобів (крім легкових авто, обладнаних електродвигуном) як і раніше - за обємом циліндрів двигуна в куб. сантиметрах;

- для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, та для суден, обладнаних двигуном, - за потужністю двигуна в кВт;

- для суден, не обладнаних двигуном, - за довжиною корпусу судна в сантиметрах;

- для літаків, вертольотів - за максимальній злітною масою.

 

3. Ставки збору

1. Для легкових авто (крім електромобілів) передбачені наступні ставки збору:


2. Для мотоциклів з двигуном обємом до 500 куб. см збір встановлено на рівні 3 грн. за 100 куб. см, для мотоциклів з двигуном обємом від 501 до 800 куб. см включно – 5 грн. за 100 куб. см, а для мотоциклів з двигуном обємом понад 800 куб. см – 10 грн. за 100 куб см.

3. Для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, - 0,5 грн. за 1 кВт потужності двигуна.

4. Для автобусів, у тому числі мікроавтобусів, - 5 грн. за 100 куб. см обєму циліндрів двигуна.

5. Для тракторів - 2,5 грн. за 100 куб. см обєму циліндрів двигуна.

6. За вантажні автомобілі з двигуном обємом до 8200 куб. см доведеться сплатити 15 грн., за авто з обємом двигуна від 8201 до 15000 куб. см – 20 грн., а за авто з двигуном понад 15000 куб. см – 25 грн. за 100 куб. см

Відмітимо, що збір за першу реєстрацію транспортного засобу для вантажопасажирських автомобілів сплачується у розмірах, установлених для вантажних автомобілів.

7. Для сідельних тягачів - 15 грн. за 100 куб. см обєму циліндрів двигуна.

8. Для автомобілів спеціального призначення - 5 грн. за 100 куб. см обєму циліндрів двигуна.

 

9. Власникам суден, оснащених стаціонарним або підвісним двигуном потужністю до 55 кВт включно, доведеться платити 2,5 грн., а понад 55 кВт – 3 грн. за 1 кВт потужності двигуна.

10. Для суден, не оснащених двигуном, ставка збору визначається з розрахунку 7 грн. за 100 см довжини корпусу судна, якщо така довжина не перевищує 7,5 метрів, та 14 грн. за 100 см, якщо довжина судна перевищує зазначений розмір.

 

11. Ставки збору для літаків і вертольотів встановлено на рівні 1 грн. за кожен кілограм максимальної злітної маси.

Як і раніше, держава прагне заохотити купувати нові транспортні засоби. Тому до ставок податку застосовують коефіцієнти:

1) для нових транспортних засобів - 1;

2) для транспортних засобів, які використовувалися до 8 років (крім електромобілів та тракторів) - 2;

3) для суден, літаків і вертольотів, які використовувалися понад 8 років – 3;

4) для колісних транспортних засобів, які використовувалися понад 8 років (крім електромобілів та тракторів) - 40.

Сума збору обчислюється щодо кожного транспортного засобу як добуток відповідної бази оподаткування, ставки збору та відповідного коефіцієнта.

4. Пільги щодо збору

Від сплати збору звільняються:

- легкові автомобілі для інвалідів з обємом циліндрів двигуна до 1500 куб. см, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України;

- транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Проте у разі відчуження вищезазначених транспортних засобів особини, які отримали їх у власність, зобовязані сплатити збір за ставками у порядку та на умовах, передбачених Кодексом.

5. Порядок сплати збору

Нагадаємо, що державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів здійснюється підрозділами Державтоінспекції згідно з відповідним порядком, затвердженим урядовою постановою N 1388 від 07.09.98 р.

Відомчу реєстрацію та облік великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів здійснюють територіальні органи Держгірпромнагляду (відповідно до постанови N 8 КМУ від 06.01.2010 р.).

Що ж до відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, то постановою КМУ N 694 від 08.07.2009 р. виконання цих функцій покладено на Державну інспекцію з нагляду за технічним станом машин.

Порядок проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів затверджений постановою Кабміну № 606 від 09.07.2008 р.

Збір сплачується перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, які діють на день сплати.

Платники збору зобовязані при першій реєстрації в Україні предявляти квитанції або платіжні доручення про сплату збору з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення, а платники, звільнені від сплати збору, - відповідний документ, що дає право на користування такими пільгами.

У разі відсутності зазначених документів реєстрація не проводитися.

Викликає занепокоєння встановлений ст. 239 Кодексу обовязок юридичних осіб в десятиденний рядків після першої реєстрації в Україні транспортних засобів подавати відповідному органу державної податкової служби за місцем свого знаходження та за місцем реєстрації транспортного засобу розрахунок суми збору за такі транспортні засоби за формою, затвердженою центральним контролюючим органом.

До розрахунку обов'язково додаються копії реєстраційних документів, завірені відповідним уповноваженим державним органом України, який проводив таку реєстрацію.

Адже якщо зазначений збір сплачується одноразово перед першою реєстрацією, то чим пояснити такий обовязок?

Проте, якщо звернути увагу на надану Кабінету Міністрів можливість щорічно до 1 червня вносити до Верховної Ради України проект закону про внесення змін до Кодексу щодо ставок деяких податків, зокрема збору за першу реєстрацію транспортного засобу, то напрошується висновок щодо можливого перегляду в подальшому статусу зазначеного збору і його зміни з разового на періодичний.

Зазначимо, що на сьогоднішній день Державною податковою адміністрацією України вже розроблено проект наказу "Про затвердження форми Розрахунку суми збору за першу реєстрацію транспортних засобів".

УВАГА!

Підрозділ 9 розділу ХХ Кодексу передбачає можливість повернення сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які були сплачені до 1 січня 2011 року помилково або надміру, зарахування до бюджетів таких податків і зборів, які сплачуються у першому кварталі 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року, та сум, які сплачуються у рахунок погашення податкового боргу, що сформувався станом на 31 грудня 2010 року, що здійснюється у порядку та на умовах, які діяли до 1 січня 2011 року.

Фізичні особи, які є власниками транспортних засобів, що відповідно до законодавства підлягають технічному огляду один раз на два роки, при проходженні у 2011 році такого технічного огляду або знятті транспортних засобів з обліку зобовязані предявляти органам, що здійснюють зняття з обліку або технічний огляд, квитанції або платіжні доручення про сплату за 2010 рік податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ставками, які діяли до 1 січня 2011 року, а фізичні особи, які були звільнені у 2010 році від його сплати, - документ, що дає право на користування такими пільгами. У разі неподання таких документів технічний огляд транспортних засобів та зняття їх з обліку не провадяться.

Разом з тім, щоб компенсувати недоотримання бюджету внаслідок скасування транспортного податку, Кодексом передбачено підвищення акцизу на бензини моторні з нинідіючих 132 до 182 євро за тонну. Зазначене призведе до неминучого подорожчання бензину на автозаправках і водночас дозволить забезпечити додержання принципу "сплачує більше той, хто більше споживає".

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner